13 Eylül 2015 Pazar

Her Gün-Kitap Yorumu


 Kitap:Her Gün
 Yazar:David Lavitha
 Tür:Genç Yetişkin
 Goodreads Puanı:4
 Yayın Evi:Pegasus Yayınları
 Puanım:5/5
Her gün farklı bedende. Her gün farklı hayatta. Her gün aynı kıza âşık.

Uyandım. Anında kim olduğumu anlamam gerekti. Mesele sadece bedenim de değil… gözlerimi açtığımda kolumun renginin açık mı koyu mu olduğu, saçımın uzun mu kısa mı olduğu, şişman mı zayıf mı olduğum, kız mı erkek mi olduğum, yara bere içinde mi yoksa pürüzsüz mü olduğum… Her sabah farklı bir bedende uyanıyorsanız, vücut en kolay alışılan şey. Kavraması güç olabilen ise bedenin önceden yaşamış olduğu hayat. Her gün başka biriyim. Ben, kendimim; kendim olduğumu biliyorum ama ayrıca başka biriyim de. Hep böyle olageldi.


       
                     

   
     " Bu hayat benimmiş gibi davranmaya çalışıyordum.Bu aile benimmiş gibi davranmaya çalışıyordum.Ancak her şey boş geliyordu çünkü gerçekleri biliyordum."


      Merhaba.İlk kitap yorumumla karşınızdayım ve bunun için harika bir kitap seçtiğimi düşünüyorum.Kitabın konusundan çok kısa bir şekilde bahsedip yorumuma geçmek istiyorum.
   
     A'nın bir ailesi,evi,akrabaları,arkadaşları hatta bir bedeni bile yok.Her sabah başka bir bedende,başka bir yatakta uyanıyor.Ve o gününü uyandığı bedende,o bedenin sahibini zora sokmayacak şekilde geçirip bitirmeye çalışıyor.Ta ki bir gün girdiği bir bedende gününü geçirirken o bedenin kız arkadaşına aşık olana kadar.O günden sonra da her şey değişiyor işte.

   Yorumuma gelirsek;
   Her Gün öyle güzel,öyle anlamlı bir kitap ki...
Kitapta bir sürü güzel cümle ve paragraflar var.Post-it ile işaretlemeden duramadım.


     David Lavithan LGBT,uyuşturucu gibi bir çok konuya değiniyor ama bunların üstünde çok durmamasına rağmen anlayabiliyoruz ne demek istediğini.Çünkü bunları gerçekten güzel ve çarpıcı cümlelerle aktarıyor bizlere.

     Kitapta asıl olay insanların bir çok şeyi  kınaması ve ayrımcılık yapmasıydı bence.Yani kurgunun dışında,anlatılmak istenene bakınca ben bunu anladım.Bir kaç cümle ve diyalogda bu vurgulanıyor zaten.

  "Neden benden böyleyken hoşlanamıyorsun?"
"Çok fazla geliyor. Şu anda fazlasıyla mükemmelsin. Senin gibi biriyle olmayı hayal edemiyorum."
"Ama ona bakma… Bana bak."
"İçini göremiyorum, tamam mı?"

"Deneyimlerime göre arzu arzudur, aşk da aşk. Ben hiç cinsiyete aşık olmadım. Bireylere aşık oldum."

   ''Ancak bir öpücüğün günah olduğunu düşünmüyorum. Günah olan başkalarını kınamaktır.''


    Yorumum bu kadardı.Başta da belirttiğim gibi blog da yaptığım ilk kitap yorumumdu ve fazla kasıntı bir şekilde yazdım ama açılacağım.Zamanla yani.Kapanışı kitaptaki en sevdiğim alıntılardan biriyle yapmak istiyorum.Okuduğunuz için teşekkürler.

   "Koşuyordum.Koşmak için yaratılmıştım.Çünkü koştuğunuzda her hangi bir bedende olabilirsiniz.Kendinizi bir bedene hapsederseniz,bir bedenden ne fazlası ne de eksiği olursunuz.Bedene,bir beden olarak cevap verirsiniz.Kazanmak için yarışıyorsanız,bedenin düşünceleri hariç düşünceniz,bedenin amacı hariç amaçlarınız olmaz.Kendinizi sürat adına parçalarsınız.Bitiş çizginizin ötesine geçebilmek için kendinizi inkar edersiniz."

        Hiç yorum yok:

Yorum Gönder